Darček k ukončeniu školského roka: Dotazník, ktorý vám v septembri naštartuje nábor

Jakub RohMarketingové tipy

Základom každého dobrého rozhodnutia sú dáta. Preto sme pre vás v Než zazvoní ešte pre koncom školského roka pripravili jednoduchý dotazník, ktorým môžete v septembri odštartovať nový nábor.

Na začiatku školského roka môžete získať jedny z najcennejších dát, na ktorých môžete stavať. Do vašej školy totiž prídu noví prváci, ktorí ešte pred 2 mesiacmi sedeli v 9. triede. Pamätajú si, ako si vyberali strednú školu, čo pre nich bolo dôležité a prečo si vybrali práve vašu školu. A možno aj to, čo sa im na vašej komunikácii nepáčilo.

Prváci vám jednoducho môžu poskytnúť výborné informácie o tom, ako sa vaši uchádzači rozhodujú a aké sú ich motivácie. Oslovovať samotných deviatakov je pomerne náročné – nemajú k vašej škole vzťah (možno o nej ani nikdy nepočuli) a riaditelia základných škôl vás pravdepodobne nenechajú rozdávať dotazníky pre váš nábor.

Prvákov ale máte u vás na škole a ich odpovede vám nie len pomôžu lepšie pochopiť myslenie vašich uchádzačov, ale tiež zlepšiť ich štúdium na strednej škole, čo sa odrazí v lepšej povesti, a to zas vo väčšom záujme a tak ďalej.

V Než zazvoní sme preto pre vás pripravili malý darček – dotazník, ktorý stačí vytlačiť a na začiatku roku rozdať všetkým prvákom. Zostavili sme ho z 10 otázok, ktoré vám odpovedia na základné otázky procesu rozhodovania a tiež na to, čo vaši žiaci chcú a čoho sa obávajú.

Získate tak nie len informácie, ako zlepšiť nábor, ale aj nápady, ako zlepšiť štúdium a tým pádom i lojalitu vašich nových žiakov.

Ako vyhodnocovať dotazník?

Ak ste gymnázium, stačí dať všetky odpovede na jednu hromadu a začať dáta spracovávať. Ak ale máte viac odborov, odporúčame vyhodnocovať podľa jednotlivých tried – motivácia učebného odboru automechanik bude pravdepodobne odlišná od motivácie maturitného autotronika. Vždy sa preto uistite, že viete, z akého odboru dotazníky máte.

Minimom je prečítanie si všetkých dotazníkov a spísanie poznámok, odporúčame ale dotazníky spracovať do Excelu – budete mať perfektný prehľad o tom, čo sa v dotazníkoch objavilo. Otvorené otázky neprepisujte, ale spracujte pomocou kľúčových slov – ak vám žiak napíše „najviac sa teším na lyžiarsky v Alpách, na praxe a na to, ako sa budem učiť zvárať“, do tabuľky napíšte „lyžiarsky kurz“, „praxe“, „zváranie“. Pomôže vám to v lepšej orientácii a určení početnosti jednotlivých slov.

Pretože najväčším dôvodom nespokojnosti žiakov na stredných školách je nesplnenie sľubov, ktoré im škola dala pri nábore, je potrebné tieto vypovedané i nevypovedané (ale vnímané) sľuby monitorovať. Vďaka tomuto dotazníku získate dáta potrebné k tomu, aby sa tieto veci na vašej škole nestali. Ide ale len o prvý krok – druhý krok, teda zlepšenie náboru alebo atmosféry na škole, je na vás. Ale radi vám s ním pomôžeme.